header

موزه زنده سفال کلپورگان (سراوان)

فاصله از مرکز استان 359.1 ک.م فاصله از شهرستان سراوان 24.5 ک.م فاصله از شهر سراوان 24.5 ک.م

آدرس

(سیستان وبلوچستان - سراوان - سراوان)


بلوچستان_شهرستان سراوان_ 25کیلومتری جاده (سراوان-سیرکان) _روستای کلپورگان

شماره ها

09159489299

 موزه زنده سفال کلپورگان به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان کارشناس، یکدانه موزه زنده سفال در کره خاکی می باشد که در بلوچستان پهناور و شهرستان سراوان  جای گرفته است. این موزه که دارای قدمتی حدود هفت هزار سال می باشد به ثبت ملی با شماره 6472 رسیده و ناگفته نماند که در یونسکو هم به ثبت جهانی رسیده است.

  ویژگی خاص این موزه ساخت سفال ها بدون استفاده از لوازم یا حتی چرخ سفالگری است که نقوش هندسی باستانی بسیار زیبا در عین سادگی بر روی این سفال ها نقش بسته است. 

در این کارگاه سفالگری، اغلب مردان وظیفه جمع آوری خاک (که از دو، سه کیلومتری منطقه جمع می شود) و تهیه گل را برعهده دارند و زنان هستند که با هنر دستان خود، گل ها را به سفال قابل استفاده تبدیل میکنند. 

سفال ها بیشتر به صورت کوزه، پارچ، قندان، جام، لیوان، ظروف درب دار و...  تولید شده که در آنها لعاب به کار نمی رود و رنگ طراحی روی آنها هم طبیعی بوده و از ترکیب نوعی سنگ (تیتوک) با آب بدست آمده و به دست هنرمند زنان روی سفال ها طراحی میشود.

در این موزه که محیط آن عمارتی زیبا و باستانی گنبدی شکل است سفال ها برای فروش هم عرضه میشوند و میتوانید با سفر به بلوچستان(سراوان) و کلپورگان(که توصیه میکنم حتما سفر کنید) از آنها در خانه خود استفاده کنید...


نویسنده

این جاذبه توسط حمزه بلوچ ثبت شده است

مشخصات

موزه زنده سفال کلپورگان (سراوان)

مشخصات
نمازخانه
دارد
سرویس بهداشتی
دارد
آب آشامیدنی
دارد

امتیاز کاربران به :

موزه زنده سفال کلپورگان (سراوان)

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)