header

خانه مستوفی

فاصله از مرکز استان 270.2 ک.م فاصله از شهرستان بشرویه 3.1 ک.م فاصله از شهر بشرویه 649 متر

آدرس

(خراسان جنوبی - بشرویه - بشرویه)


استان خراسان جنوبی، شهرستان بشرویه، خیابان ملا‌عبدالله‌تونی‌بشروی، کوچه مستوفی شهر بشرویه، خانه مستوفی

منزل مستوفی یکی از جاذبه های شهرستان بشرویه است که در خیابان ملا‌عبدالله‌تونی‌بشروی و کوچه مستوفی شهر بشرویه واقع است. منزل مستوفی از جمله بناهای اعیانی دوره قاجاریه است. سبک معماری و باد گیر های زیبا در شمال شرقی این سازه و تزئینات کچی در بخش هایی دیگر بنا از ویژگی های بارز منزل مستوفی به شمار می آید. هنگام ورود به این خانه دالان کم عرضی وجود دارد که در دو طرف آن، دو خانه کوچک ساخته شده است. داخل حیاط یک فضایی مستطیل شکل است که با آجرهای مربع شکل ساخته شده است. در ضلع دیگر خانه مستوفی چند اتاق قرار دارد که در آن طاق نماهایی زیبایی ساخته شده است. از زیرزمین این عمارت به عنوان سرد خانه استفاده می شد.

مصالح به کار رفته در خانه مستوفی خشت خام و در قسمت های دیگر آن آجر با ملات  گل و گج قابل رؤیت است. خانه مستوفی از بزرگترین خانه های تاریخی یشرویه است و از نظر تزئیین و شیوه معماری منحصر به فرد است. از دیگر تزئینات این اثر تاریخی می توان به درهای چوبی و شیشه های رنگارنگ و بادگیر هایی خیلی بلند که مهم ترین عنصر تزئین این خانه می باشد و با گج مزین شده است نام برد. با توجه به معماری زیبایی که در ساخت این بنای تاریخی بکار رفته است، می توان از آن به عنوان یکی از زیباترین خانه های قدیم یاد کرد.

علاوه بر حوض داخل حیاط در قسمت شرقی خانه مستوفی حوض خانه ای به صورت 8 ضلعی که یک حوض دایره ای شکل در مرکز آن ، ساخته شده که با یک کلاه فرنگی زینت شده است.این اثر تاریخی در پنجمین روز از تیرماه 1384 با شماره 11920 در فهرست آثار ملی ثبت شد.


نویسنده

این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

مشخصات

خانه مستوفی

امتیاز کاربران به :

خانه مستوفی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)