header

برجی از قلعه خورموج

فاصله از مرکز استان 78.5 ک.م فاصله از شهرستان دشتی 1.5 ک.م فاصله از شهر خور موج 1.5 ک.م

آدرس

(بوشهر - دشتی - خور موج)


استان بوشهر، شهرستان دشتی، شهر خورموج

محمدخان دشتی (1298-1246) پس از برادرانش حیدرخان و حسین خان حاکم دشتی شد. قلعه خورموج یا قلعه محمدخان، به دستور محمدخان در دوره قاجار ساخته شد و نمونه ی حیرت آور زمان خود بود. بنای قلعه محمدخان شامل عمارت مرکزی، 4 برج اندرونی گلی، مهمان خانه، قراول خانه و اصطبل با دیوار و باروی گچی توسط معماران شیرازی واصفهانی حدود 150 سال پیش بنا شد .

محمد خان چیزی نزدیک به 20 سال در این قلعه زندگی کرد و پس از آن جمال خان در ضلع جنوب غربی آن برج گچی احداث کرد. قلعه محمدخان دشتی 2 در بزرگ داشت که هر در کاربرد خاص خودش را داشت.در بزرگ رو به شمال، از چوب درختان جنگلی ساخته شده بود و با ابعاد 4در5 متر مختص ورود و خروج ماشین بود؛ در دیگر که چشمه ای از کنار آن جاری بود مخصوص افرادی بود که پیاده به قلعه مراجعه می کردند.

برج قلعه دارای 3 طبقه و یک زیر زمین گه سقف زیر زمین به صورت گنبدی ساخته شده است. قلعه محمدخان در زمان حکومت پهلوی اشغال شد و تنها برج جمال خان باقی ماند شهرداری آن زمان مکان این قلعه را برای ساختمان شهرداری در نظر گرفته بود و از همین رو بود که قسمت اصلی قلعه به جز برج جمال خان تخریب شد.

قلعه محمدخان دشتی که روزگاری بلندترین نقطه و تمام شهر از آنجا نمایان بود ، متاسفانه حال در میان دیگر سازه های شهری گم شده است. این مکان تاریخی در سال79 با شماره 3032 به فهرست آثار ملی پیوست.


نویسنده

این جاذبه توسط Tofighpour ثبت شده است

مشخصات

برجی از قلعه خورموج

امتیاز کاربران به :

برجی از قلعه خورموج

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)