header

آسياب هاي بادي نهبندان

فاصله از مرکز استان 197.6 ک.م فاصله از شهرستان نهبندان 8.1 ک.م فاصله از شهر نهبندان 7.5 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - نهبندان - نهبندان)


پنج کیلومتری شمال شرقی نهبندان، روستای خوانشرف

آسیاب های بادی نهبندان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان نهبندان است. آسیاب های بادی یا آسبادها  گویای این مطلب است که بشر از قدیم توانسته خودش را با شرایط محیطی وفق داده و حد اکثر استفاده را  ببرد. منطقه سیستان و خراسان جنوبی محل وزش باد‌های ۱۲۰روزه سیستان است؛ باد هایی که می‌تواند به عنوان عنصری ویران کننده تلقی شود. با وجود این ایرانیان قدیم آسیاب‌های بادی نهبندان را در مسیر این باد‌ها ساختند.
باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان در دوره گرم سال و معمولاً در بازه اواسط اردیبهشت تا اوایل پاییز و معمولاً بیش از ۱۲۰ روز می‌وزد. معمولاً اوایل خرداد تا اوایل پاییز این باد‌ها قدرت و شدت بیشتری دارند. منشأ باد‌های ۱۲۰ روزه که در اصطلاح محلی به بادکوه معروف است، ارتفاعات پربرف کوه بابا در هندوکش می‌باشد. وجود باد‌های شدید از یک طرف و نبود آب از طرف دیگر باعث رونق آسیاب‌های بادی در شرق ایران زمین بوده و اهمیت آن را دوچندان کرده است.
بنای آسباد از ساده‌‌ترین مصالح شامل خشت و گل و چوب ساخته شده و ساختمان آن از دو طبقه اصلی تشکیل شده است. ساخت آسیاب های بادی افزون بر کارآمد بودن یکی از نشانه های هوشمندی بشر در استفاده مناسب از طبیعت نیز بوده است. دیدن این آسیاب ها و نظاره گر بودن این مناطق حس خوبی است که انسان با استفاده از توانایی های خود میتواند به ما منتقل کند.

 


نویسنده

این جاذبه توسط علیرضا مشفقی ثبت شده است

مشخصات

آسياب هاي بادي نهبندان

امتیاز کاربران به :

آسياب هاي بادي نهبندان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)